Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Úskalia dnešného očkovania (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Nech sa prihlási, kto túto zmes faktov, ale aj poloprávd a protirečení dočítal do konca.
 

 

Môžete kokretizovať?
 

ma pravdu

napr. pozrime sa na prvy paragraph: "Správne pestovaná imunita vôbec nie je závislá na očkovaniach, dokonca pri súčasnom nastavení očkovacej politiky, môže viesť ešte k závažnejším problémom. Každý máme úplne inú kondíciu imunity."

Ty vobec nerozlisujes adaptivnu a innate immunitu. Ako chces dosiahnut aktivnu (adaptivnu) imunitu bez expozicie na prislusne antigeny?

Dalsi Bukovsky v praxi.....
O tom hliniku to myslis vazne? Ako keby som cital blog z 1980. Este napis, ze hlinik sposobuje Alzheimerovu chorobu a sme doma.......
 

 

Nakoľko sme si potykali budem v tom pokračovať. Áno rozlišujem medzi aktívnou a vrodenou imunitou. Buďto si článok neprečítal celý, alebo si ho nepochopil. Princíp vrodenej imunity bol jasne zadefinovaný napríklad pri očkovaní do 12.mesiaca v tomto článku. Rovnako ako neodopieram nutnosť expozície pre aktívnu imunitu. Dokonca vo viacerých článkoch som prízvukoval, ale aj v tomto, že bez stimulu sa táto časť neaktivuje. Nutnosť tých konkrétnych charakteristických antigénov je teda nevyhnutnosťou.

Rovnako som napísal že nepopieram dôležitosť očkovania ako prostriedku na udržanie určitej zamorenosti a hlavne zníženia mortality u slabších jedincoch. Si však naivný ak si myslíš že celoplošným očkovaním vírus či baktériu úplne vykynožíš. Akurát udržuješ jej rozšírenie na minimálnych hodnotách a minimálnych infekčných hodnotách ale samozrejme aj celková kolektívna imunita tým následne poklesne a stane sa plne závislá na umelom príjme antigénov teda očkovaní. A tu vznikajú problémy.
Napríklad spomínaný Mumps či osýpky. Ak by boli očkovania také účinné mali by zaočkovaní doživotnú imunitu a nemuseli by sa báť neočkovaných. Prečo však zomierajú aj zaočkovaní. Lebo nezmysel tohoto očkovania tkvie v tom, že sa ľudia očkujú práve v období keď sú najmenej zraniteľní, čim sa zabráni tomu aby si v tomto veku ochorením prešli a získali doživotnú imunitu a naopak v období keď už sa stávajú najzraniteľnejší tak ich očkovanie už nechráni. V tom tkvie absurdita nie očkovania ako takého, ale očkovacieho kalendáru a keby tomu tak nebolo tak ešte raz opakujem neočkovaní by sa nemuseli ničoho báť.
Ako druhý ale úspešný prípad uvediem očkovanie na chrípku. Aj vďaka nemu zomrel minulý rok na chrípku na ochorenie ktoré počas svojej pandémie na začiatku dvadsiateho storočia zabila 5 percent vtedajšieho obyvateľstva, tak minulý rok na Slovensku len jeden človek podľa UPVZ. Úspech tkvie v dobrovoľnosti. Zdraví ľudia sú vystavení permanentnej expozícii ktorá im udržuje stabilné hladiny, slabší jedinci ktorých by táto zaomorenosť mohla ohroziť majú k dispozícii práve očkovanie.

S tým hliníkom to myslím vážne. Aj keď pochopiteľne s alzheimerom by som ho nespájal. Ten súvisí rovnako so zápalom v mozgu a jeho odumieraním, ale ten nie je spúštaný hliníkom ale prítomnosťou betaamylidových plakov ktoré sú medziproduktom pri rozpade betajadra cholesterolu. Ich prítomnosť v mozgu je bežná keďže sú medziproduktom ale za normálnych zdravých hodnôt hormónu karnozínu ktorý funguje ako antioxidant je tento radikál automaticky detoxikovaný z mozgu. Z konkrétnych dôvodov však hodnoty karnozínu klesajú a tak začiná tento radikál v mozgu šarapatiť a spúšťať zápaly.
 

vysoko rubes

jeden by si myslel, ze ma do cinenia s profesorom pediatrie a nie predavacom domov. Ale dam si velky pozor, aby to nebolo ad hominem, ale k veci.
Stale hovoris o oslabenych jedincoch. Typicke detske choroby, na ktore sa ockuje, postihli zdrave deti a nemali nulove umrtnosti. Ja som sa na toto alergicky, ked som skoro zomrel na osypky (pred ockovanim(, uz na do mnou zlomili palicu. A tiez som mal par pacientov so subakutnou sklerotizujucou panencephalitodou. Al tu odbocujem.
Ockovanie je preventivny krok, ktory ma predchadzat a znizit pravdepodobnost ochorenia, nie je 100% vo vascine pripadov. A tiez sa preockuvana, napr na varicella/zoster, kde ta immunta odide, ci bola ziskavana prekonanim choroby alebo vakcinaciou.
Stale mam pocit, ze nechapses immunologiu 101. Stale sem pchas nativnu immunitu a data o autoimmunych ochoreniac a ockovani. Tu varis z vody.
Ked chces zmenit ockovaci kalendar, tak si sprav atestaciu z pediatrie a nepredavaj domy. Davas dojmy ako vseobecne akceptovane fakty, co nie je pravda.

A este kto tu hovori o eradikacii COVID-19, to si kde zobral??
Co ma fascinuje na vas polovzdelancoch, ze si viete vybrat fakty a potom je vsetko jasne. Ako napriklad opis pathogenezy Alzheimerovje choroby - vsetko jasne na 100%.....:)

Ono to ale nie je smiesne, skor do placu.
Bud sa venuj tomu, co vies - napr. predaniu domov, ale si t nastuduj a daj vyvazene fakty, nie cherry picking co sa ti hodi.
 

 

Som vďačný za každý príspevok, ale popravde tvoj ma dosť sklamal tým ako posudzuješ ľudí. Je ozaj smutné, že obzvlášť na blogerskom serveri, ale aj celkovo v živote posudzuješ ľudí podľa toho, čo študovali. Áno som majiteľ realitnej kancelárie a to je môj chlebíček. Ale aby som uspokojil tvoje zvláštne chúťky, študoval som neučiteľskú biológiu na UKF v Nitre. Biochémia je môj koníček, pojmom chápem, jazyk ovládam, takže na internete sa viem ako aj milióny ďalších ľudí dostať k mnohým výskumom skôr ako sa vydajú v printovej podobe. Vitaj v modernej dobe. Ak ti to nestačí tak snáď už len toľko. Takým ako ty by som odobral volebné právo, nakoľko nemajú politologické vzdelanie a teda by nikoho nemal zaujímať názor takého človeka. Takto by to malo fungovať?

A teraz ja k meritu veci: Ešte raz opakujem, že očkovanie ako také neodmietam. Nepopieram, že mortalita na dané ochorenia existovala aj pred zavedením očkovania na daný problém. Samozrejme tvoj príbeh ma mrzí. Ale ešte raz si uvedom, že napríklad aj tvoj prípad by mohol byť oveľa miernejší keby si nedisponoval nulovou imunitnou pamäťou špecifickej časti imunity voči danému vírusu. Postvakcinačnú umelú imunitu si ešte nemal, nakoľko to bolo pred očkovaním, rovnako si nemal vybudovanú ani tu natívnu nakoľko expozícia daného vírusu v tvojom okolí bola mizivá. S týmito nadobudnutými mizivými faktormi si sa náhle nakazil a otázka znie, či to teda v konečnom dôsledku nie je dôsledkom toho, čo som tu už viackrát písal. Samozrejme bavíme sa tu v rovine keby a len v jednom konkrétnom prípade a síce tom tvojom.

Ku celkovej mortalite sa tiež ťažko vyjadrovať a to aj hlavne na základe neobjektivity v štatistikách. Nikto nepopiera, že predtým mortalita nebola. Ale možno by si bol nemilo prekvapený, aké by boli štatistiky na druhej strane keby sa objektívne pristupovalo k posvaxinačným prípadom. Nemáš problém vytiahnuť tu tri prípady mutantného ochorenia po prechodení osýpok, ale len tak mávneš nad postvakcinačnými prípadmi. Smeješ sa dosť plytko na Bukovskom z roku 1980 a pritom prehliadaš tu hromadu prípadov a hromadu kvalifikovaných doktorov ktorí aj v súčastnej dobe spájajú mnohé autoimunitné ochorenia s vakcináciou. Ale jasne veď to s vakcináciou nesúvisí, ja som predajca domov a Bukovský čo tam po ňom to bolo dávno. Toto je Váš pohľad a objektivita. K tomu, keby sa prirátali práve prípady s oslabenou kolektívnou imunitou spôsobenou minimálnou expozíciou, do čoho spadáte aj vy, rázom by to číslo mohlo byť veľmi zaujímavé.

Čo sa týka Alzheimerovej choroby máš dojem že tu píšem jednoriadkové články? Vyjadrovať sa k Alzheimerovej chorobe nebol cieľ zhrnul som to do jednej vety aby som naviazal na to, čím si ty sám začal a poukázal na to, že táto choroba ozaj s očkovaním nesúvisí. Nemalo zmysel teda zachádzať do hĺbky. Na druhej strane k tejto tématike si ty nenapísal ani jednu zmysluplnú vetu a vlastne vo väčšine prípadov ťa rozumná argumentácia minula a uchýlil si sa len k urážkam a blbým smajlikom.
 

nevies, co je nativna imunita

to tvrdim stale a stale mi to potvrdzujes. Ja som nebol immunodeficientny.
Naco chces ockovat, ked ochorenie bolo prekonane?
Spojenie autoimmunity a vakcinacie mozu dat len data, len data a nic ine, ziadne dojmy tu nepomozu.
Ja som spomenul Alzheimerovu chorobu len so suvisom s hlinikom, to je vsetko.
Ja ti tu davam argumenty, len ty si melies svoje. Je velmi tazke (a hlavne zbytocne) ist na uroven 101, ked mas zakladne medzery a logicke nedostatky, ako napr. nechat deti prekovat "detske virove ochorenia" a potom ockovat. To mas tazke.
Ja nemavam nad postvakciancnymi pripadmi (na to slovo ani neprislo), nic nie je 100% - tu ide cisto o pravdepodobnosti a risk/benefit.
Bukovky nie je pre mna partner. Nie je dolezite kto som, a nechcem to davat ad hominem.

Ked niekto s tebou nesuhlasi, tak tomu nerozumie?
 

 

Ur%cite by som práveže tých čo si ochorením prešli neočkoval, prosím ťa to si zas odkiaľ vyhrabal. Veď to je absolútny nezmysel. Fakt mi skopíruj vetu kde som toto uviedol lebo evidentne prekrúcaš len aby si vycúval.
Áno viem čo je natívna imunita a o tejto nešpecifickej časti nášho imunitného systému som sa aj vyjadroval v predchádzajúcom článku. Aký ma však natívna imunita vplyv na zanechanie imunitnej stopy ktorá naopak súvisí s adaptívnou imunitou? prečo ju stále spomínaš pri očkovani?
 

 

Nikto nehovorí že si bol immunodeficientny ale v rámci tvojej adaptívnej imunity vlastne aj hej. Sám vieš že adaptívna imunita sa bez prítomnosti antigénu nevybuduje. A ako sám hovoríš expozícia je u niektorých vírusov v prirodzenom výskyte minimálna. Takže mal si nulovú imunitnú stopu. Reakcia tvoje adaptívnej imunity bola pomalšia a nevýraznejšia. Fagocytóza granulocytov bola o to agresívnejšia, keďže veľká miera problému ostala na natívnej imunite.
 

OK, skusme este raz

lebo ako sa snazim, veta "že napríklad aj tvoj prípad by mohol byť oveľa miernejší keby si nedisponoval nulovou imunitnou pamäťou špecifickej časti imunity voči danému vírusu. Postvakcinačnú umelú imunitu si ešte nemal, nakoľko to bolo pred očkovaním, rovnako si nemal vybudovanú ani tu natívnu nakoľko expozícia daného vírusu v tvojom okolí bola mizivá." mi nedava zmysel. Pritom toto je zaklad tvojich tvrdeni a bud ja alebo ty nemaju sajnu o immunologii.
Mozes po lopate alebo aj odborne, ja som sice len sprosty MD/PhD s profesurou a endowed chair, sef oddelenia na lekarskej fakulte v USA, ale snad sa znizis na moju uroven a vysvetlis, co myslis.
 

 

Ospravedlňujem sa za preklep slovo natívnu zameň za prirodzenú adaptívnu a už by ti to malo dávať zmysel. Teraz ozaj došlo v rýchlosti k zámene.
Hlavná myšlienka toho tkvie v následovnom: NIkdy som nenapísal že by mali byť preočkovaní tí ktorý napríklad v prípade osýpok ochorením prešli. Fakt by ma zaujímalo ako si na to prišiel. NIkdy som nenapísal definitívne očkovaniu. Je to aj v prologu môjho článku. Ale to ako sa s týmto nástrojom narába je mnohokrát kontraproduktívne a môžes tu dať aj desať titulov prax má silnejšie argumenty ako ty. Epidémia osýpok ohrozuje aj očkovaných aj neočkovaných zdravých ako tvoj prípad aj chorých. Celé zlé. Namiesto toho aby sme pracovali s určitou zamorenosťou a prirodzeným výskytom antigénu, pričom tieto faktory by mali byť lepšou alternatívou pre zdravých ľudí ako suverénne očkovanie, tak namiesto toho volíme celoplošné očkovanie, mizivú expozíciu daného antigénu v priestore, nulovú pripravenosť adaptívnej imunity vzhľadom na mizivú expozíciu. A vlastne zabudol som špecifickej imunite ponúkneme umelú expozíciu ale to v období kedy ju najmenej potrebuje a ktorá ju chráni len a len v tomto období.

Stále sem pletieš natívnu imunitu ale očkovanie je predsa predovšetkým o trénovaní tej adaptívnej. Aký má pre športovca význam zacvičiť si raz za život keď môže cvičiť s menšími váhami ale permanetne a má to lepší a trvalejší účinok? Vieš čo je na každej pandémii nových vírusov a baktérii najhoršie? že narážajú na nulovú kolektívnu imunitu. Samozrejme vzhľadom na tvoje pedantské úchylky doplním nulovú kolektívnu adaptívnu imunitu nakoľko by si sa zase zasekol na tomto delení a zmysel by ti úplne unikol. Zo svojho ohniska sa šíri vlnovite čím aj vlnovite na určitý čas zodvihne mieru kolektívnej imunity a to vytvára pomyselnú sínusoidu zamorenosti a vlnivý efekt. Takto tá vlna povedzme prebehne cez slovensko štyrikrát a vždy v takom štádiu kedy už hladiny protilátok poklesli vlna medzitým zosilnela ale imunita je opäť a zas nepripravená nakoľko nebola vystavená permanentnej expozícii ale len vlne ktorá pominula. Vlny sa postupne samozrejme rozbijú aj vďaka fluktuácii ľudí vo svete do rovnomernejšieho rozloženia a tým sa vytvorí stabilná kolektívna imunita. Chválime sa že mnohé ochorenia sme vďaka celoplošnému očkovaniu vytlačili. Ale neuvedomujeme si že tím sme aj zdravých ľudí ako si napríklad ty postavili do role netrénovaného jedinca. Lebo ako si sám povedal bez antigénov nie je špecifická odozva. Takže správne tomu chápeš, tvoja imunitná pripravenosť, prepáč tvoja špecifická imunitná pripravenosť, prepáč tvoja adaptívna imunitná pripravenosť bola nulová. Potom jeden talian prinesie do košíc osýpky a je z toho kalamita. To je presne tvoj prípad. Chceš budovať veľkú imunitnú stopu jednorazovým slabým impulzom ale bez permanentnej expozície v priestore to proste nejde. Tento slabý impulz by mal byť len alternatívou pre slabú a rizikovú skupinu. Snáď si už pochopil.
 

 

definitívne nie očkovaniu
 

takze predsa len 180 U turn

tak ze teda "prirodzenú adaptívnu immunitu." Cize premorenie na kazdu chorobu. Zmenis temu v prostriedku.

Toto je aj na mna privela. Mas stastie, ze toto okrem nas dvoch nikto necita. Ako som povedal, koncim.
 

 

Hovorím že očkovanie by malo byť používané ako prostriedok na udržanie zamorenosti v prijateľnej hodnote a ty napíšeš premorenosť. Dáva ti to nejaký logický súvis. V podstate si pochopil čo tým chcem povedať ale tou premorenosťou si to prestrelil.
 

ze mas tu drzost

ma pochvalit, ze som konecne pochopil, ked si sa sam nachytal s gatami dole, lebo si poleties ZAKLADNE pojmy. Ale budiz.
Nechcem opakovat svoje credentials, ale stale je to insufficientne na perlu typu:
"očkovanie by malo byť používané ako prostriedok na udržanie zamorenosti v prijateľnej hodnote".
Mozno mas pravdu a ja som ten hlupy. Takze - predaj agenturu, hod sa do praxe a preukaz svoje fantasticke mysi a lienky.....

Teraz uz skutocne Howgh.
 

Obdivujem

vasu trpezlivost a snazenie vysvetlit realitnemu agentovi bez akejkolvek kvalifikacie, ( sorry poopisovane Googlove bludy ), ale s velkym egom a Danikenovskou fantaziou.
PS:
Cize nas " Jack of all trades and master of none", momentalne virolog by mal ist povinne ako ja som si odrobil roky v afrike kde vakciny casto neboli a deti zomierali na beziacom pase.
 

 

lebo tam bol pandemický výskyt a nie kontrolovaná zamorenosť? Aj chrípka mala svoje pandemické obdobie keď boli infekčné dávky pri vtedajšej zamorenosti natoľko vysoké že kosila zdravých ľudí. Dokonca viac ako deti. Každý extrém je zlý. A to že sa dnes veľa ľudí aj v súvislosti s koronou z chrípky len smeje je preto lebo sa nejedná o premorenosť no rovnako ani o cudzí vírus pre našu imunitu. A tomu sa hovorí prirodzená komunitná imunita čož sa vo veľkej miere na celoplošne očkované choroby vytráca.

Neviem prečo ma urážate egom. Len nie som proste človek ktorý prečíta a uverí. Musím si to nechať prejsť hlavou a pokiaľ mi to tá pustí tak uverím. Bohužiaľ položil som tu na záver tejto diskusie pár otázok ktoré boli načrtnuté ako problematické v samotnom článku a ani takí géniovia s titulmi a s praxou v Afrike mi na ne nedali logické súvislosti. Tak prirodzene neostáva mi nič iné len povedať ďakujem ostávam pri tom čo mi logiku dáva.
 

 

A keď už máš Bulko takú tendenciu namiesto rozumnej argumentácie len urážať a hrať na city tak sa pridám. Pokiaľ mi nedáš rozumné odpovede na otázky ktoré som položil razorovi tak si len pre mňa len neozbrojený chudáčik bez argumentov. človek sa tu snaží argumentovať čo najsúvislejšie a ty ho takto zhadzuješ. Tak mi povedz aj s patričným odôvodnením čo v článku má logickú chybu. Aj keď pochybujem že na základe svojej rétoriky vypustíš zo seba niečo zmysluplné. My sa tu dohadujeme v početných príspevkoch o citlivo nastavenej zamorenosti a ty tu vypustíš Afriku. To fakt nevidíš ten rozdiel?
A teraz môj príbeh ktorý zahrá na city Vám mám štvorročnú dcérku šikovné zdravé dievčatko. Ja osobne som odmietal tieto polyvalentné vakcíny a to zo zrejmého dôvodu ktorý som uviedol v článku. Očkovanie je super ale tieto polyvalentné vakcíny, táto neusporiadaná predimenzovaná koláž ako som to pomenoval v článku, je skôr kontraproduktívna a vo veľkej miere aj nebezpečná a to z rovnakých dôvodov ako som uviedol v článku. V každom prípade manželka bola za očkovanie a pre pokoj v rodine sme teda dali malú zaočkovať. Nebolo treba ani dlho čakať a mala to mala skoro za sebou. Už na druhý deň vzniklo také preťaženie lymfatického systému u tak malého dieťaťa že už večer mala lymfatické uzliny ako štvrtina hlavy. Nakoniec sa z toho aj vďaka antibiotík dostala, jej imunitný systém bol natoľko predimenzovaný a preťažený že ešte značnú dobu reagoval na niektoré autoimunitné problémy napríklad ekzémy laxne. Teraz nemá nič je zdravá. V nemocnici nám povedali, že to bolo len tak tak a došlo by na najhoršie. Poslali ju na kadejaké vyšetrenia no príčina tak agresívnej imunitnej odozvy ostala neodhalená. Akurát ma gastre, kde mimochodom tiež nič neodhalili, položila lekárka otázku, bola zaočkovaná pravda? Prikývli sme. Dodala, radšej by som sa už ďalším očkovaniam pre istotu vyhla. Keď som sa jej spýtal, či nám to vie dať aj na papier, odpovedala že určite nie, a nech to nežiadame od žiadného lekára.

Áno v Afrike zomierajú deti na premorenosť. No keď som sa v tom začal vrtať, na Slovensku je značný počet prípadov s takýmto priebehom a mnohokrát ani nie so šťastným. Rovnako xy iných posvakcinačných následkov. Svoj príbeh viem vydokumentovať prefotením zdravotnej karty, kde je zrejmé že absolvovala prvé očkovanie a následne v horizonte dvoch dní bola hospitalizovaná. Super nápad, ktorý je používaný absolútne nebezpečným spôsobom mi skoro zobral to najcennejšie čo mám. Chválabohu úplne zdravé, silné a veselé dieťa. Stále si myslíš, že nejaký realitný maklér, ktorý používa vo svojej rétorike oveľa viac logickým súvislosti ako ty, čo si nepoužil ani jednu, nemá právo sa k tejto téme vyjadriť. Takže prestaň uražať a začni argumentovať, alebo sa upraC.
 

A ten

realitny agent ma stranku, kde ma fotky, ktore ma s velkou pravdepodobnostou UKRADNUTE. Hodil som ocko ci je taku King aj vo svojej profesii a zaujala ma fotka "chaty" - jednoduchym googlenim ju najdea pod Mt. Blanc a fotku "byty" ma tiez opajcnutu... proste nestastnik, ktory chape internet ako "svedsky stol"...
 
Hodnoť

 

Správne pestovaná imunita vôbec nie je závislá na očkovaniach, dokonca pri súčasnom nastavení očkovacej politiky, môže viesť ešte k závažnejším problémom. - Takže aby som ozrejmil tú vetu ktorú si nepochopil. Správne pestovaná imunita nesúvisí s nulovou expozíciou vytvorenou povinným očkovaním. Jasné že sa potom stávame zavislí na umelom príjme antigénov.
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 171
 2. Janka Cigániková: Podarilo sa! Zaborská stiahla pozmeňovák, ktorý robí z kňazov zdravotníckych pracovníkov 161
 3. Maroš Chmúrny: Vydierač a nové sako pre Pellegriniho 82
 4. Michal Šimečka: Dohoda s Čínou, o ktorej sa takmer nehovorí 56
 5. Iveta Kompišová: Prvá žena - nositeľka Nobelovej ceny za mier - bola rodáčka z Prahy 40
 6. Inštitút strategických politík : Roztržka o hranice medzi Sudánom a Etiópiou eskaluje aj napriek prebiehajúcim rokovaniam 37
 7. Stanislav Vošoust: Názor: M1 MackBook Air - Veľa muziky za “málo” peňazí alebo len bublina nafúknutá YouTube 34
 8. Martin Pilnik: 23 293 675,46 € vyhodil Krajči von oknom odmietnutím hlasu odborníkov na liekovú politiku 32
 9. Elena Antalová: Marečku, už mi pero nepodáte... 28
 10. Jaroslav Vidan: Nemáte toho už dosť ? 28

Rebríčky článkov


 1. Richard Gajarský: Hrozná manželka.
 2. Patrik Lenčéš: Kostoly na Slovensku: Zatvorené pre ľudí, otvorené pre nebo.
 3. Miriam Studeničová: Sila celku zvíťazí!
 4. Boris Mlsna: Vakcíny verzus testy? Testy športovcom pomáhajú, no riešením je len vakcína
 5. Štefan Vidlár: D O J E M
 6. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej
 7. Marek Zajac: Prečo sa mnohým ľuďom nedarí nájsť si vhodného partnera
 8. Jaroslav Polaček: Napriek korone predkladáme ambiciózny a transparentný rozpočet
 9. Peter Biščo: Fico mení vozový park...
 10. Emma Chládecká: Evanjelium v skratke


Už ste čítali?